Haber

Ve son dakika kararı açıklandı! Önder Erdoğan talimat verdi…

Ömer Çelik’in açıklamalarından başlıklar şöyle;

Genel olarak deprem ile birlikte yürüttüğümüz çalışmaların değerlendirilmesi, MYK tarafından tek gündemle toplanmıştır. Enkaz altındaki insanlara ulaşma umudunu canlı tutuyor, devamını diliyoruz. Vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN ELAZIĞ İÇİN TALİMAT VERDİ

Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Elazığ depremden etkilenme açısından 11’inci il olarak afet bölgesi olarak değerlendirilecek.

Deprem olduğu andan itibaren devlet üstün bir gayret gösteriyor. Şimdiye kadar 3.000’den fazla artçı sarsıntı meydana geldi. İkinci deprem olduğunda Adana’daydık. Merkez üssünün ne kadar güçlü olduğunu gösteren bir şey olduğunu yoğun bir şekilde hissettik.

35 binden fazla vatandaşımız hayatını kaybetti. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Sadece Türkiye’deki kurumların değil, dünyadaki değerli kurumların da değerlendirmesine baktığımızda bölgede son 100 yılda yaşanan en büyük doğal afetle karşı karşıyayız.

“SİYASAL TARTIŞMALARIN PARÇASI OLMADIK, OLMAYACAK”

200 binden fazla vatandaşımız başka yerlere tahliye edildi. Yeme, içme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması konusunda çok yoğun çaba sarf edilmektedir. Afet bölgelerinde vatandaşlarımızla bir arada olmak için siyasi tartışmanın içinde olmadık, olmayacağız.

“ÇOK PROPAGANDA YAPILIYOR”

Siyaset yapılmasın diyenler olsa da miting siyaseti yapıyormuş gibi yaptıklarına bazı tepkiler alıyoruz. Ayrıca yoğun bir propaganda var. Böylesine büyük bir afet karşısında uluslararası yardım faaliyetleri yürüttüğümüz afettir. Dünyanın 100’e yakın ülkesinden gelen yardım talebimiz yanıtlandı.

“DEVLETLERİN GÜCÜNÜ AŞAN BİR FELAKET”

10 bine yakın uluslararası yardım ekibi buraya geldi. Maddi yardımları saymıyorum bile. Bunun devletlerin gücünü aşan bir felaket olduğu konusunda herkes hemfikir. Elbette burada ulaşılamayan yerler, sıkıntılar, aksaklıklar oldu. Ancak alana hakim olan asıl şey kardeşlik, dayanışma ve uyumdur.

İçimizdeki kahramanlarımızı, milletimizin yaralarını sarmak için verdikleri mücadeleyi, özverilerini, emeklerini görerek minnet duygusuyla andık. Kendilerine bir kez daha teşekkürlerimizi sunmak isteriz. Yabancı arama kurtarma ekiplerinin ağzından da pek çok asılsız ifade dolaştı. Bazı yayınlardan sosyal medyada bahsedildi.

Afet bölgemizde vatandaşlarımızın yanında olduğumuz için siyasi tartışma modülümüz olmadı. Onları not ediyoruz. Şimdi önceliğimiz vatandaşlarımızın yaralarını sarmak. Kuşkusuz böylesine büyük bir felaket karşısında bu, uluslararası yardım talep ettiğimiz bir felakettir. Alana hakim olan asıl şey uyumdur.

bayindir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu