Haber

İİT Genel Sekreteri, İsveç ve Danimarka’yı Kuran’a yönelik saldırılara karşı önlem almaya çağırdı

RİYAD, 2 Ağustos (Xinhua) — İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Hüseyin İbrahim Taha, İsveç ve Danimarka hükümetlerini Kuran’a yönelik tekrarlanan saldırıları önlemek için önlem almaya davetini yineledi.

Suudi Haber Ajansı’nın Salı günü bildirdiğine göre Taha, açıklamayı İİT Dışişleri Bakanları Konseyi’nin Pazartesi günü çevrimiçi olarak düzenlenen 18. olağanüstü toplantısında yaptı.

Taha yaptığı konuşmada İsveç ve Danimarka’nın bu konuda attığı adımların hayal kırıklığı yarattığını belirterek, İslam’ın kutsal kitabına yönelik bu saldırıların bu iki İskandinav ülkesinin İKT üyesi ülkelerle olan bağlarını etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Genel Sekreter, söz konusu hareketlerin, İKÖ ve üye devletlerin ülkeler arasında hoşgörü, karşılıklı saygı ve anlayışı ve hakları geliştirmeye yönelik olağanüstü çabalarını baltaladığını belirtti.

Taha, Stockholm’de son dönemde Kuran’a yönelik saldırıları protesto etmek amacıyla İsveç’in İİT özel temsilci statüsünün askıya alınması kararını İsveç hükümetine ilettiğini de kaydetti.

Geçtiğimiz haftalarda İsveç ve Danimarka’da Kuran’ın yakıldığı veya israf edildiği bir dizi protesto gösterisi düzenlenmiş ve bu eylemler Müslüman ülkelerin tepkisine yol açmıştı.¦

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu